POVÍDÁNÍ O VRHU B

10. září 2006 jsme jeli s Barbuchou do Ústí nad Labem za Artušem z Kraje krkavce na krytí. Oba v sobě našli zalíbení na první pohled (nebo že by hormony?). K prvnímu spojení došlo 15 minut po našem příjezdu. Lidská asistence nebyla nutná, pouze při svázání jsme oba přidrželi.

BARBUCHA Tyrkys, září 2006ARTUŠ z Kraje krkavce, září 2006

Barbucha a Artuš, září 2006

Artuš a Barbucha, září 2006

Barbucha bezprostředně po krytí

O čtyři týdny později nám na veterinární klinice potvrdili březost sonografem s tím, že můžeme čekat 5 štěňat, ale spíš více. Zárodky totiž v děloze plavou a překrývají se, mršky.

Svou graviditu snášela Barbucha dobře a ke konci budila dojem, že na bocích s sebou nosí záložní padáky. Hodně se nám osvědčil povel UKAPUPIKA (překlad: "ukaž pupík!"), který plnila velmi ochotně a my jsme mohli sledovat vnitrobřišní tsunami.

10. listopadu 2006
Přesně 62. den od nakrytí nastal den D. Kolem 8. hodiny večerní začal porod. Novorozenci přicházeli na svět v pravidelných intervalech. Než matka stačila očistit právě narozeného potomka, už se ven tlačil další. A pěkně na střídačku - pes, fena, pes, fena, pes, fena, pes. Za tři hodinky bylo hotovo. Stejně jako poprvé šlo vše velmi hladce a bez komplikací, pánbůhzaplať!

Barbucha se štěňaty B vrhu, v den narození

Narodilo se 7 štěňat, 4 pejsci a 3 fenky. Velikostí hezky vyrovnaný vrh, hmotnosti (v gramech): fenky 240, 260 a 290; pejsci 270, 280, 300 a 305. Druhý den brzy ráno přišel na kontrolu matky i štěňat veterinární lékař a byl velmi spokojen.

Štěňata dostala prozatímní domácí jména, abychom si ulehčili jejich identifikaci.

Pejskům říkáme Kobřík, Trhánek, Kominíček a Flamendr a fenkám Triola, Kocába a Buřinka. Na oficiálních jménech se ještě pracuje.

Barbucha se o svá psí miminka vzorně stará, dokonce nás dohnala až k slzám, když třetí den po porodu přinesla potomkům svou vlastní nejnovější gumovou hračku.

My, lidé, máme teď opět úžasnou černobílou podívanou. Ujišťuji vás: kam se hrabe televize!

Barbucha se štěňaty B vrhu

štěňata B vrh

kojící Barbucha a štěňata B vrhu

kojící Barbucha a štěňata B vrhu

Barbucha a štěňata B vrhu

21. listopadu 2006 - 12. den života
Štěníci pěkně rostou a přibývají. Člověk si jde večer lehnout a ráno je ta horda zase větší! To by jeden nevěřil. Pomalu se začínají probarvovat, na bílých plochách a na tlapkách již jsou vidět náznaky tečkování. Přibývá i žlutá barva na tvářičkách.

Denní program je naplněn krmením, spaním, čůráním a tvorbou hovínek. I zde funguje zákon schválnosti, když se štěně nachází uprostřed chumlu sourozenců, vždycky začne kadit, a to tak, že umaže všechny ostatní. Nakonec to nadělení bratrsky svorně rozmažou po celé dece.

Objevují se také první nesmělé pokusy o prověření funkce nožiček.

Aktuální výsledky vážení (v gramech): pejsci 680, 700, 750 a 775; fenky 640, 685 a 710.

Barbucha je v pohodě, mléka má pro miminka dost.

Dokončili jsme výběr oficiálních jmen. Hlavně jsme chtěli, aby se jména u strakáčů ještě nevyskytovala, takže tady jsou:

kluci: Bartoloměj, Benedikt, Bolek a Bonifác
holky: Batistuta, Berenika a Broňa.

25. listopadu 2006 - 16. den života
Předchozí večer nás opět navštívil zvěrolékař, aby zkontroloval potěr i maminu. Všechna štěňata mají v pořádku fontanely, poprvé jim byly ostříhány drápky a jako prémii dostala odčervovací přípravek.

Začínají se jim otevírat očička a urputně se pokoušejí postavit na vlastní nohy.

Máma si od těch malých uličníků občas ukradne chvilku, aby si udělala svoje pohodlí. Dokonce je již ochotná jít i na delší procházku, dobře ví, že o dětičky je postaráno a najde je v pořádku na svém místě.

Štěňata vážíme každý den a porovnáváme přírůstky. Jejich dnešní hmotnost je v rozmezí od 910 g do 1045 g.

štěňata B vrh Strakatý samet

detailní foto sajících štěňat

30. listopadu 2006 - 21. den života (3 týdny)
Nastává piraňové období - všechna štěňata mají proklubané špičáky a v dásních jsou již patrné i droboučké řezáky.

Do pelíšku jsme umístili improvizovaný záchůdek, který se nám osvědčil i v minulosti. Zaznamenáváme občasné úspěchy.

4. prosince 2006 - 25. den života
Doposud byla štěňata krmena jen mateřským mlékem, dnes poprvé ochutnala i dětskou rýžovou mléčnou kaši. Sice jí bylo víc na podlaze než v bříškách, ale každý začátek je těžký.

Dostali jsme tetovací čísla, pod nimiž budou štěňata zapsána do plemenné knihy a znamenají pořadové číslo konkrétního jedince v historické časové posloupnosti plemene. Šli jsme do kolen, protože fence Berenice, která zůstane u nás doma, náleží číslo 857 a máma Barbucha je v pořadí 557. český strakatý pes. To přeci nemůže být jen obyčejná náhoda.

9. prosince 2006 - 30. den života
Další dávka odčervovacího prostředku sice moc nechutnala, ale zvládli jsme to.

Předání štěňat do nových domovů plánujeme na první týden ledna 2007. Minimální možná doba odběru podle předpisů sice nastane již den před Silvestrem, ale pokládáme za lepší, aby štěňata ještě pár dní zůstala u nás doma s mámou a v pohodě a klidu společně zvládla oslavy konce starého a příchodu roku nového. Budeme se s nimi opět těžko loučit a určitě při tom zase ukápne nějaká ta slzička. Bereniku si necháme. 

Holky zůstanou v Praze všechny tři, Bartoloměj bude bydlet v Teplicích, Bolek u Rakovníka, Benedikt v Praze a Bonifác? Ten od nás odejde přímo na Onen Svět.

14. prosince - 35. den života (5 týdnů)
Malé strakaté sameťáčky můžeme již směle označit jako PRÁČATA. Perou se ze všech sil, každý s každým, vůbec nedbají na pravidla fair play.

Váží již přes 2 kilogramy (2,2 - 2,7 kg), dovedou používat všechny tlapky, zoubky mají pěkně ostré a ani člověka, zejména jeho nohy, ruce, nos i uši vůbec nešetří.

K baště dostávají namočené granule pro nejmenší štěňata, krupicovou kaši, tvaroh, pribináčky, strouhanou mrkvičku s jablíčkem a piškoty. Nejvíc jim ovšem chutná vařené kuřecí maso s mrkví a rýží nebo polévkovými nudličkami. A k dispozici je ještě mlékárenská samoobsluha zn. Barbucha.

BENEDIKT Strakatý samet

BATISTUTA Strakatý samet

BROŇA Strakatý samet

BARTOLOMĚJ a BERENIKA Strakatý samet

BENEDIKT Strakatý samet

BARTOLOMEJ Strakatý samet, pigmentace drápků v detailu

BATISTUTA Strakatý samet

BONIFÁC Strakatý samet s míčem

20. prosince 2006
Včera večer se konalo VELKÉ ŠKLEBENÍ - štěníci dostali odčervovací prostředek. Další příkoří jsme jim způsobili dnes, když jsme opět museli stříhat drápky. To bylo breku! Nezasvěcený pozorovatel/posluchač by se mohl lehce domnívat, že jim děláme přinejmenším lobotomii. A bez narkózy.

Výsledky vážení: od 2540 do 3200 g.

Na pozítří je naplánováno očkování a tetování. Už máme připravené špunty do uší.

22. prosince 2006
Proces definitivního pokřtění úspěšně dokončen - je natetováno. Všechno bylo od tetovací barvy zelené, i hovínko, které pak Barbucha venku vytlačila :-))
Současně proběhlo i první očkování. 

24. prosince 2006 - Štědrý den
Konstatujeme, že někteří jedinci nejsou ochotni pózovat před objektivem, proto zde (doufám, že dočasně) některé fotky chybí. Ale panička obdržela od Ježíška nový fotoaparát v provedení "pro blbce", tak snad se tento nedostatek konečně podaří odstranit.

Barbucha a malá Berenika, siesta na Boží hod

Barbucha a malá Berenika, siesta na Boží hod

Barbucha a malá Berenika, siesta na Boží hod

26. prosince 2006 - sv. Štěpán
Na návštěvu přijel otec naší chlupaté rodinky, Artuš z Kraje krkavce. Potěr mu byl tedy naprosto šumák, ale dával najevo, že s maminou jej pojí slastné vzpomínky. A že by nebyl zase proti. Barbucha mu vysvětlila pěkně od plic čistou psinou bez přízvuku, ať si okamžitě nechá zajít chlípné choutky. Škoda, že jsme nedostali ochutnat aspoň kousíček hada, ze kterého si zobnul Jiřík v pohádce o Zlatovlásce. I když nevím, zda by vůbec byl obsah jejich rozhovoru publikovatelný.

ARTU3 z Kraje krkavce, portrét

ARTUŠ z Kraje krkavce, portrét

31. prosince 2006 - Silvestr
Poslední veterinární kontrola a instrukce. Prckové mohou začít žít na vlastní tlapce.

1. ledna 2007 - Nový rok
Barbucha prokázala, že strakáč není žádná trubka. Jakmile se po půlnoci spustila ohňostřelba, vlezla si k dětem do pelíšku, zaujala obvyklou polohu na zádech a dobrou čtvrthodinku kojila. Kde vzala to mléko, fakt nevím. Asi si ho střádala celý den a ve správný čas ho spustila. Štěníci byli zaujati lahodným výživným nápojem a rachejtlí si vůbec nevšimli. Naplnili si bříška, pak se svalili a spokojeně chrupali.

Odpoledne nás opustila Broňa. I odchod dalších dorostenců je naplánován a dohodnut tak, že večer v pátek 5. ledna 2007 by už měla být doma jen Berenika.

BENEDIKT Strakatý samet

BOLEK Strakatý samet

BERENIKA Strakatý samet

BENEDIKT Strakatý samet

BATISTUTA  Strakatý samet

BARTOLOMĚJ Strakatý samet

BROŇA Strakatý samet

BOLEK Strakatý samet

BERENIKA Strakatý samet

BONIFÁC Strakatý samet

BARTOLOMĚJ Strakatý samet

Bartoloměj a Berenika

6. ledna 2007 - Tři králové
Definitivně jsme doma už jen čtyři. Dva člověci a dvě čubajznice. Čeká nás náročné období, kdy musíme malou Bereniku vychovat a velkou Barbuchu nenásilně navyknout na situaci, že už není doma jediná. To ale bude zcela jiná kapitola.

štěňata u přepážky

štěňata u přepážky

štěňata u přepážky

14. ledna 2007

ZÁVĚREM několik čísel.....

..... a pár slov:

Uplynulé týdny byly v naší rodině především ve znamení malých strakáčků. Stoprocentně se naplnilo přísloví o krajíci odříkaného chleba: štěňata přes Vánoce? NIKDY! Ale příroda je mnohem, mnohem moudřejší, než si človíček myslí. Právě proto, že nás tentokrát bylo doma tolik, budou už navždy Vánoce roku 2006 jedinečné a nezapomenutelné.

Barbucha se opětovně projevila jako vzorná, obětavá a zpočátku až úzkostlivá matka. Byla vydatnou pomocnicí při výchově, má výrazný pedagogický talent.

Štěňatům jsme se snažili dát tu nejlepší péči, stejně jako pro ně vybrat hodné, laskavé a zodpovědné lidi. Věříme, že se nám to podařilo a že jsme i tentokrát získali nové přátele pro sebe a pro naše milované psí plemeno další nadšené fanoušky.

Odchovu jsem věnovala 17 dní dovolené čerpané po půldnech, ale bez pomoci dalších členů rodiny by nebylo možné tu nakládačku v bytě zvládnout. Proto musím v první řadě poděkovat svému manželovi. Statečně držel noční služby a staral se také o zásobování.

Dík ze všech největší však patří mé matce, která o psí miminka starostlivě pečovala v době, kdy my jsme plnili své pracovní povinnosti. Mami, děkuju.

náhled - rodokmen štěňat z vrhu B Strakatý sametrodokmen

vstupní strana webové prezentace chovatelské stanice Strakatý samet

©Publikování nebo šíření obsahu tohoto webu je bez výslovného souhlasu majitelky CHS Strakatý samet zakázáno.

NAVRCHOLU.cz