POVÍDÁNÍ O VRHU C

Přáli jsme si mít štěňátka již počátkem roku 2008, ale příroda usoudila, že musíme počkat až na další hárání. Barbucha mezitím oslavila své 6. narozeniny, úspěšně absolvovala ještě pár výstav a získala nově zavedený titul Český grandšampion. A mladší Berenika dospěla.

Výběr vhodného partnera pro Barbuchu nebyl vůbec jednoduchý, nakonec jsme se rozhodli, že jejím v pořadí třetím ženichem bude BOBEK z Česlova. Koncem června Barbucha začala hárat a 7. červenec 2008 byl určen jako první krycí den. Seznámení proběhlo hladce, Bobek se Barbušce líbil a ona se líbila jemu. Nakrytí se povedlo takřka ihned. A při překrytí následující den jsem ji nestačila ani odepnout z vodítka.

BARBUCHA Tyrkys a BOBEK z Česlova

Za čtyři týdny při vyšetření gravidity ultrazvukem se na monitoru objevilo několik zárodků, s panem doktorem jsme jich napočítali jednou 5 a při druhém pokusu dokonce 6. Nastala fáze příprav a těšení na strakatá miminka.

Během prvního zářijového víkendu chodila Barbucha často kontrolovat porodní pokoj a pelíšek. Bylo zřejmé, že příchod nových strakáčků na sebe nenechá již dlouho čekat.

Stalo se tak v pondělí 8. září 2008 a náš třetí vrh byl na světě. Narodilo se 6 černo-žluto-bílých štěňátek - 2 pejsci a 4 fenky. Ultrazvuk nelhal.

První fenka se narodila v 17:15, po ní následoval v 17:40 pejsek a za dalších 25 minut druhá fenka. Rodička si pak naordinovala "technologickou" pauzu a projevila zájem o krátké vyvenčení. Malounko si odpočinula a v 19:15 vytlačila třetí fenku. Po ní se přesně ve 20:00 narodil druhý pejsek a porod zakončila ve 20:30 čtvrtá fenka. Bohudík se neobjevily žádné komplikace a všechna štěňátka byla živá. Pejsci vážili 320 a 380 g a fenky od 230 do 265 g.

Ještě týž večer Barbuchu a její nová miminka přišel zkontrolovat zvěrolékař a neshledal žádný problém.

kojící Barbucha a štěňata C vrhu

10. září 2008

O jménech, která začínají písmenem C a mezi strakáči ještě nejsou, jsme přemýšleli hodně dopředu a měli připravenou slušnou zásobičku. Sítem nakonec propadl Carda i Cabadaj, stejně jako Carevna s Cuketou a další.

Definitivní zvolená jména jsou:

14. září 2008 - 7. den života

Štěňátka dobře prospívají a přibývají na váze. Barbucha se o ně pečlivě stará a kojí a kojí. Byli jsme zvědaví, jak se k miminkům zachová Berenika. Zpočátku se porodní bedně důsledně vyhýbala a potěr sledovala zpovzdálí, teď už se osmělila, nakukuje dovnitř a opatrně očichává peřinky.

17. září 2008 - 10. den života

Odborné publikace pojednávající o optimálním růstu štěňat uvádějí, že štěňátka by do 10 dnů od porodu měla mít minimálně dvojnásobek své porodní hmotnosti.
Naši pejsci jsou dnes na 230% porodní hmotnosti, fenky přibývají rychlejším tempem, dnešní vážení ukázalo, že dosahují 250 - 270% hmotnosti při narození. Zhruba štěně za 1 den nabere přibližně 50 - 60 g.

štěňata C vrhštěňata C vrh

sající štěňata - C vrh štěňata - C vrh

Dokončení - psáno 30. prosince 2008

Abych mohla nějak smysluplně uzavřít tuto stránku, musela jsem si vzít na pomoc svůj chovatelský deník a prohrabat se téměř tisícovkou fotek. Patří mi to... :-))

První odčervení ve třech týdnech věku, veterinární kontrola, stříhání drápků.

30. den života / 7. října 2008

Štěňátka výrazně povyrostla a přibrala:
Calvera 2330 g, Crystal 2070 g, Cukřenka 2150 g, Cikáda 1800 g, Cíněnka 1710g a Cikorka 1700 g.

Všichni plně vidí a slyší a dásně už nemají bezzubé. Mezi špičáky, které vyrostly nejdříve, se objevilo krajkoví řezáků. I první stoličky se již proklubaly.

Ve čtvrtém týdnu jsme začali s přikrmováním máčenými granulemi.

štěňata baští granule

Některá štěňata již mají pěkně prožloutlé hlavičky a kožíšky se postupně vybarvují. Žlutá barva je výrazná i na tlapkách a bílé plochy jsou ozdobené černým tečkováním.

CUKŘENKA Strakatý samet

CIKÁDA Strakatý samet

Po pelíšku běhají jako čerti a rádi by také prozkoumali zbytek světa. Je nutno nainstalovat přepážku mezi jejich pokojíčkem a ostatními částmi bytu. Skutečná úleva nastává, jakmile ta parta usne.

spící štěňata C vrh

Dostali jsme přidělená tetovací čísla:
1024 Calvera
1025 Crystal
1026 Cikáda
1027 Cikorka
1028 Cíněnka
1029 Cukřenka.

Každé štěňátko má už své budoucí majitele. Cíněnka bude bydlet v Jablonci, Cukřenka v Litvínově a ostatní zůstanou v Praze.

Barbucha s Cikádou

CRYSTAL Strakatý samet

CALVERA Strakatý samet

Cukřenka a Cíněnka Strakatý samet

spící CIKORKA Strakatý samet

Druhé odčervení v pěti týdnech věku.

42. den života / 6 týdnů / 19. října 2008
První očkování, tetování, zevrubná veterinární prohlídka. 
Calvera 3400 g
Crystal 3150 g
Cikáda 2650 g
Cikorka 2320 g
Cíněnka 2480 g
Cukřenka 3390 g - malé slůně, už dohnala Calveru!

jak kobylky...

pantofle - nejlepší hračka

bývalé pantofle

26. října 2008 / věk 7 týdnů - poslední veterinární prohlídka před odchodem do nových domovů, poslední společné vážení:

Calvera 4400 g, Crystal 3950 g, Cikáda 3350 g, Cikorka 3050 g, Cíněnka 3100 g, Cukřenka 4450 g.

sardinky strakaté

Cikáda a Crystal

Máma Barbucha štěníky pěkně vycepovala, aby se chodili vyprazdňovat na záchůdek. Byli zvyklí na suché granule, s miskou na vodu si obvykle zahráli hokej. My jsme si s nimi užili spoustu legrace, televize nám nikterak nechyběla. Pro Bereniku to znamenalo někdy bolestivé poznání, co všechno štěňata dovedou. Ale holka je to chytrá, jakmile ji polosourozenci začali týrat přes míru, hupsla přes přepážku a ukázala jim dírku pod mávajícím ocáskem. Určitě z ní bude také dobrá a starostlivá matka.

Pár fotek u přepážky, ovšem přes veškerou snahu se nepodařilo mezi ostatní dostat Cukřenku. Tu totiž mnohem víc než společná fotka zajímal pant u dveří, jak je vidět z páté fotografie.

u přepážky

u přepážky

u přepážky

u přepážky

u přepážky

u přepážky

u přepážky

Čas utíkal jako splašený až nadešel okamžik loučení. Zase to bolelo a zase tekly slzy. Vydržet se tohle dá jen za předpokladu, že štěňata jdou k hodným lidem, kteří jim budou rozumět a mít je rádi. Zcela určitě jsme takové lidi našli a doufáme, že se s nimi budeme i nadále aspoň občas vídat a vyměňovat si své zážitky se strakatými poklady.

Pondělí 27. října 2008 - večer nás opustila Cíněnka (3200 g) a odjela do Jablonce. Jako jediná bez třetího odčervení, které jí panička kvalifikovaně zajistila sama.

Úterý 28. října 2008 - poslední skorospolečné odčervení.

Středa 29. října 2008 - dopoledne si přijeli pro Crystala (4400  g). Zůstává v Praze 3 na Žižkově. 

Středa 29. října 2008 - odpoledne vylétl z rodného hnízda Calvera (4800 g). Máme ho téměř na dohled v Praze 10 - Horních Měcholupech.

Čtvrtek 30. října 2008 - odpoledne jsme vypustili Cukřenku (4900 g). Namířila si to do severočeského Litvínova.

Čtvrtek 30. října 2008 - večer si noví majitelé odvezli Cikádu (3700 g). Bude bydlet v Praze 4 - Kamýku.

Pátek 31. října 2008 - večer jsme se rozloučili s Cikorkou (3500 g), která také rozšíří počet strakáčů na Praze 10. Jsou s Calverou skoro sousedi a k nám to oba mají z Horních Měcholup, jen co by Honza Železný kamenem dohodil.

Na závěr bych ráda poděkovala především svému manželovi, který se jako obvykle ujal role zásobovače, ale hlavně to všechno vydržel. Kluk ze Žižkova, to se pozná, žádná bábovka...

Poděkovat musím také Vám všem, kteří jste se na štěňátka přišli podívat, nechali se dobrovolně okusovat, se štěňaty si hráli, mazlili se s nimi a podíleli se tak na socializaci a posilovali jejich budoucí vřelý a kladný vztah k lidem. Jmenovat Vás nebudu, vždyť Vy víte sami! Stejně máme v deníku návštěvy řádně zapsány. Všechny! Kdo, kdy, s kým a kolikrát... :-)Průkazy původu C vrhu

jsem vyzvedla 2. prosince 2008. A rázem zde byl důvod k návštěvě štěňat a jejich majitelů:

4. prosince 2008 u Calvery. Zapomněla jsem doma fotoaparát.  :-(

5. prosince 2008 u Crystala. Polepšila jsem se.

CRYSTAL Strakatý samet doma

6. prosince 2008 dopoledne u Cikorky.

CIKORKA Strakatý samet doma

6. prosince 2008 odpoledne u Cikády, kam se dostavila i stejně stará strakatá kamarádka Brunka od Milníku 05, která patří přátelům "Cikádových".
Při společné procházce jsme v Kamýckém lese dokonce potkali dlouhosrstého Codyho z Majklovy zahrady (foťák jsme opět nikdo neměl s sebou) a najednou bylo strakáčů pět!

CIKÁDA Strakatý samet doma

Cikáda zápasí s kamarádkou Brunkou od Milníku 05


7. prosince 2008
u Cukřenky.

CUKŘENKA Strakatý samet doma

14. prosince 2008 u Cíněnky.

CÍNĚNKA Strakatý samet doma


Děkujeme všem za milé a vlídné přijetí a těšíme na další setkání. Nashledanou třeba na nějaké psí výstavě.

náhled - rodokmen štěňat z vrhu C Strakatý sametrodokmen

vstupní strana webové prezentace chovatelské stanice Strakatý samet

©Publikování nebo šíření obsahu tohoto webu je bez výslovného souhlasu majitelky CHS Strakatý samet zakázáno.

NAVRCHOLU.cz