POVÍDÁNÍ O VRHU D

První máj oslavují nejen básníci, ale ode dneška bude zapsán i v odchovech CHS Strakatý samet pod písmenem D. Již od časného rána bylo zřejmé, že naše BARBUCHA Tyrkys porodí 1. května 2009 svá čtvrtá štěňata. Vlastní porod začal ve 13.20, kdy se narodilo první štěňátko - pejsek. Za 20 minut jej následovala fenka, která je téměř přesnou kopií své matky - také má sněhuláčka na zádech před ocáskem. Po 10 minutách přišla na svět druhá fenka a pak ve čtvrt na tři druhý pejsek. Rodička potěr znovu pečlivě očistila, zkontrolovala a přitom nabrala sílu na další Barbušátka. O půl čtvrté povila třetí fenku a narození čtvrté feny o 20 minut později porod ukončilo. Během 2,5 hodiny jsme měli na světě 6 strakatých štěňátek v klasickém černo-žluto-bílém zbarvení. Večer nás navštívil pan doktor, aby miminka i matku vyšetřil. Konstatoval, že je všechno v pořádku.

Barbucha Tyrkys a štěňata D vrhu, nar. 1. 5. 2009

EFRAM z Kraje krkavce - foto 26. února 2009Prvopočátek této události se odehrál 26. února 2009, kdy jsme se sešli s krasavcem EFRAMEM z Kraje krkavce za účelem krytí. Ačkoliv Efram dosud žádnou krycí zkušenost neměl, pochopil okamžitě a sebevědomě, oč se jedná. Námluvy trvaly pouhých 15 minut, Barbušce se evidentně moc líbil. Ke spojení došlo spontánně, bez lidské pomoci a hned na první pokus. Jeho majitel i já jsme zatím byli pouhými diváky. Asistovali jsme až při svázání, když jsme oba aktéry přidržovali u sebe, aby se nezranili. Úplně stejný scénář se odehrál i při překrytí následující den. Zrodil se krycí pes.

BARBUCHA Tyrkys a EFRAM z Kraje krkavce - foto 26. února 2009

Nyní nám všem nezbývalo než čekat a čekat. Po čtyřech týdnech podstoupila Barbucha vyšetření gravidity ultrazvukem. Výsledek byl výtečný, našli jsme 5 terčíků - budoucích štěňátek. Barbucha začala přibírat na objemu, opět trošku vrtošila se stravou, což jsme jí ovšem jako nastávající matce plně tolerovali. Ještě jsme se stačili sejít se ženichem na společné procházce, při které vznikly následující fotky.

EFRAM z Kraje krkavce - foto 28. března 2009BARBUCHA Tyrkys - foto 28. března 2009

BARBUCHA Tyrkys a EFRAM z Kraje krkavce společně - foto 28. března 2009

EFRAM z Kraje krkavce má také svůj vlastní web na adrese http://elfik.euweb.cz, viz též rubrika ODKAZY v levém menu.

V poslední třetině Barbušiny gravidity se zbláznilo počasí. Teploty překračovaly historická maxima a lidé se houfně přesouvali na pláže. Nosit ve vedru v bříšku mimina a mít přitom na sobě kožich není žádná legrace. Hlavní vycházky se proto konaly až v podvečer, když sluníčko už nemělo tolik sil. Barbucha byla statečná a do poslední chvíle si vyšlapovala docela svižně.

Předpokládaný den porodu byl spočítaný na filipojakubskou noc, ovšem matička Příroda se rozhodla, že nebudeme mít malé čarodějnice, nýbrž prvomájovky.

štěňata - vrh D Strakatý samet, nar. 1. 5. 2009

štěňata - vrh D Strakatý samet, nar. 1. 5. 2009

detail na sající štěně - vrh D Strakatý samet, nar. 1. 5. 2009

fenka (kopie své matky) - vrh D Strakatý samet, nar. 1. 5. 2009

Nejtěžší štěňátko vážilo 340 g a nejlehčí 215 g, obě jsou to fenky. Ostatní hmotnosti štěňat 320 g, 280 g, 275 g a 250 g. Celkem netto 1680 g, brutto cca 3 až 3,5 kg (tekutiny, placenty).

Opět jsme měli dopředu připravená jména, která mezi strakáči doposud nejsou, v počtu vysoce překračujícím reálně možnou nadílku štěňat. Dařbujána, Dalibora, Dukáta či Droběnu jsme nakonec nepoužili, i Dehet zůstal jen na papíře.

Štěňata budou do plemenné knihy zapsána pod jmény:

22. května 2009

Jakmile štěňata překročila věk tří týdnů, mohli si budoucí majitelé přijít vybrat, která chlupatá kulička bude jejich srdíčku nejmilejší.

štěňata plemene český strakatý pes - z vrhu D Strakatý samet

štěňata plemene český strakatý pes - z vrhu D Strakatý samet

A jak to dopadlo?


Během dalších týdnů se u nás střídaly návštěvy jak okénka na filmovém pásu. Štěňátka měla o zábavu postaráno, svými ostrými zoubky zkoušela člověčí odolnost a prohlubovala si tak svůj kladný vztah k lidem.

DIANA a DYNAMIT Strakatý samet / 6 týdnů

Kožíšky štěňat se postupně probarvovaly a u dvou dokonce chloupky rostly nad obvyklou míru. Dvě štěňata jsou dlouhosrstá. Dostala jsem otázku, kde se nám to tam vzalo, když oba rodiče jsou krátkosrstí? Pro vysvětlení musíme sáhnout k J. G. Mendelovi (*1822 - †1884) a jeho zákonům o dědičnosti.

Vloha pro dlouhou srst se může u krátkosrstých zvířat, jejichž oba rodiče jsou také krátkosrstí, prokázat jedině tehdy, když se jim narodí alespoň jeden dlouhosrstý potomek. To pak znamená, že oba krátkosrstí rodiče nesou ve své genetické výbavě vlohu pro dlouhou srst, jsou pro tento znak heterozygotní. Narodila-li by se pouze krátkosrstá štěňata, není tím z pohledu ověření přítomnosti vlohy pro dlouhou srst u rodičů dokázáno vůbec nic, protože příslušná kombinace vloh jednoduše nemusela nastat.
Krátkosrstí rodiče vrhu - otec EFRAM z Kraje krkavce stejně jako matka BARBUCHA Tyrkys - proto jsou nositeli dlouhé srsti, přítomnost této recesivní vlohy je možné u jejich předků a příbuzných vystopovat.

A jak jsou na tom štěňata, která se z tohoto spojení narodila?

Dlouhosrstá jsou jasná, ta svým potomkům mohou předat pouze vlohu pro dlouhou srst, žádnou jinou pro tento znak nemají. Jsou recesivní homozygoti. Při jejich spojení s dlouhosrstým partnerem se narodí pouze dlouhosrstá štěňata, při spojení s krátkosrstým se mohou narodit jak dlouhosrstí tak i krátkosrstí potomci. Krátkosrstá štěňata po jednom dlouhosrstém rodiči jsou ale vždycky nositeli vlohy pro dlouhou srst (heterozygoti).

Krátkosrstá mohou být jednak nositeli vlohy pro dlouhou srst, stejně jako jejich rodiče být pro daný znak (v tomto případě délku srsti) heterozygotní. A nebo mohou získat od každého z rodičů pouze vlohu pro krátkou srst, pak se jedná o dominantní homozygoty, kteří svým potomkům předají krátkosrstost. Dominanci nelze v praxi při daných podmínkách chovu ověřit, můžeme o ní pouze uvažovat v rovině pravděpodobnosti, ale jistotu - na rozdíl od recesivity - nezískáme.

Zkrátka: po rodičích, kteří jsou oba krátkosrstí, mohou být dlouhosrstí potomci, kdežto po rodičích, kteří jsou oba dlouhosrstí, je krátkosrstý potomek vyloučen.

DELFÍK Strakatý samet - 6 týdnůDELFÍK Strakatý samet - 6 týdnů

DELFÍK Strakatý samet - 6 týdnů

DYNAMIT Strakatý samet - 6 týdnůDYNAMIT Strakatý samet - 6 týdnů

DEBORA Strakatý samet - 6 týdnůDEBORA Strakatý samet - 6 týdnů

DELA Strakatý samet - 6 týdnů

DELA Strakatý samet - 6 týdnůDELA Strakatý samet - 6 týdnů

DIANA Strakatý samet - 6 týdnů

DIANA Strakatý samet - 6 týdnů

DORINA Strakatý samet - 6 týdnů

DORINA Strakatý samet - 6 týdnůDORINA Strakatý samet - 6 týdnů

Pravidelně k nám opět docházel zvěrolékař, kontroloval zdravotní stav matky a správný vývoj štěňat. Třikrát štěňata odčervil, v sedmi týdnech otetoval, naočkoval a vystavil jim očkovací průkazy.

My jsme si štěňátka užívali bez ohledu na to, jestli mají kožíšky takové nebo makové, všem se dostalo stejné pozornosti a lásky. Učili jsme je vykonávat svou potřebu na určeném místě. Některá byla šikovnější více, některá méně. O správné návyky chování v psí společnosti se starala především máma Barbucha, Berenika jí sekundovala jen do té doby, než ji štěňata začala týrat. To si pak hupsla na pohovku a z bezpečné výšky sledovala mumraj.

DORINA, DYNAMIT, DELA Strakatý samet s BARBUCHOU

DORINA Strakatý samet a máma BARBUCHA Tyrkys

DORINA a DELA Strakatý samet s mámou BARBUCHOU Tyrkys

Pár dní před začátkem prázdnin začal proces předávání štěňat novým majitelům, nastávajícím strakáčníkům. Ještě předtím jsme si strakaté šelmičky vyfotili u přepážky, která odděluje štěňátkový pokoj od zbytku našeho obydlí.

štěňata D Strakatý samet - 8 týdnů

štěňata D Strakatý samet - 8 týdnů

štěňata D Strakatý samet - 8 týdnů

štěňata D Strakatý samet - 8 týdnů

štěňata D Strakatý samet - 8 týdnůštěňata D Strakatý samet - 8 týdnů

štěňata D Strakatý samet - 8 týdnů

Jako první nás 25. června opustila DEBORA, následující den odešla DELA a poslední červnový den odjel DYNAMIT. Pro DELFÍKA si jeho velitelka přišla 2. července a o dva dny později vycestovala DORINA. Na dobu, kdy její nový domov opustí nasmlouvaní řemeslníci, si musela u nás počkat až do 7. července DIANA.

Odchod štěňat je záležitost radostná i bolestná zároveň. Těší nás, když se štěňata dostanou k hodným lidem, kteří je mají a budou mít rádi. Přesto jsme i tentokrát promáčeli spoustu kapesníků.

Co říci na závěr?
Děkuji manželovi, který v roli zásobovače opět neselhal, děkuji všem, kteří poctivě drželi palce a strakatou nadílku nám přáli, děkuji všem, kteří se ze štěňat radovali s námi.
Štěňatům přejeme pohodový život, zdravíčko, báječnou lidskou a psí společnost, hodně zábavy a syté bříško. Pokud se ukáží na nějaké výstavě, spokojenost s umístěním.

náhled - rodokmen štěňat z vrhu D Strakatý sametrodokmen

vstupní strana webové prezentace chovatelské stanice Strakatý samet

©Publikování nebo šíření obsahu tohoto webu je bez výslovného souhlasu majitelky CHS Strakatý samet zakázáno.

NAVRCHOLU.cz