POVÍDÁNÍ O VRHU E

BERENIKA Strakatý samet oslavila 10. listopadu 2009 své třetí narozeniny a vzápětí začala hárat. Na výběr jsme měli 3 krycí psy, z nichž jsme nakonec zvolili osmiletého EDGARA Prosmycký dvůr

EDGAR Prosmycký dvůr, otec vrhu E Strakatý sametBERENIKA Strakatý samet, matka vrhu E Strakatý samet

Ačkoliv to nebylo rozhodující kritérium pro volbu potenciálního otce Bereničiných štěňat, nelze nezmínit, že Edgar je výstavně velice úspěšný pes. Jeho kariéru ve výstavním kruhu sleduji již od dubna 2002, kdy se účastnil coby dorostenec klubovky v Mladé Boleslavi. Od té doby absolvoval na třicet výstav různých úrovní a obdržel všechny tituly, které může příslušník neuznaného plemene získat. Kromě toho prošel i výcvikem a výborně uspěl při zkouškách z výkonu ZM a ZZO.
Vlastní webové stránky nemá, jen profil na portále Hafíci s několika fotkami.

26. listopadu 2009 se jelo do Spáleného Poříčí za účelem krytí. Hlavní aktér byl o příjezdu nevěsty předem podrobně informován a čekal na ni u vrat. Proběhlo krátké seznámení, při kterém se Edgar snažil získat sympatie mladé dámy. Asi zvolil tu pravou taktiku, protože se nakrytí povedlo během pár desítek minut a se vším všudy, tak jak to má správně být. Konec konců je to již zkušený plemeník.

námluvy - Edgar a Berenika
Edgar a Berenika - společné foto

Kalendář se přehoupl do prosince a my jsme museli vydržet tradiční předvánoční shon okořeněný čekáním na optimální termín pro ultrazvuk. Sice jsme podle změny chování a zakulacování v bederní oblasti soudili, že Berenika je v očekávání, ale jistota je jistota. Těsně před Štědrým dnem nás na veterině potěšili, protože konstatovali vícečetnou graviditu s minimálně 5 plody. Pěkný dáreček pod stromeček!

Nezbývalo než opět přizpůsobit porodní pokoj blížící se radostné události a smontovat porodní bednu. Berenika sledovala přípravy se zřejmým uspokojením, moc dobře si pamatuje, kde u nás strakáčata bydlí. Ve stejném pokoji se sama narodila a vyrostla a navíc dvakrát zažila, když jsme měli štěňata od její mámy Barbuchy. Na prověření způsobilosti porodního zařízení se podílely obě dvě packou společnou a nerozdílnou.

Berenika s Barbuchou testují porodnici

Termín porodu byl odhadován na závěr ledna, Berenice vyrostlo bříško, nalily se jí struky a byla na sebe velice opatrná. Dosavadní lítání na procházkách vyměnila za chůzi důstojné matróny, zkrátka se chovala tak, jak se na nastávající matku sluší a patří. 

V sobotu 23. ledna 2010 navečer jsem zaznamenala první nesmělé známky, že porod je již na spadnutí. Berenika často přebývala v porodní bedně, zcela jistě se tam cítila bezpečná.

Berenika těsně před porodem

Po půlnoci se dostavily zřetelné slabé kontrakce, které postupně sílily a interval mezi nimi se zkracoval.

V neděli 24. ledna 2010 časně ráno se Berenika stala poprvé matkou a její máma Barbucha Tyrkys poprvé babičkou.

Překvapivý byl počet potomků, to bych do toho našeho něžného kuřátka Bereniky opravdu neřekla: celkem osm kousků - tři kluci a pět holek, všichni živí a v žádaném černo-žluto-bílém zbarvení. Ještě že jsme měli připravená jména od písmene E v dostatečném počtu.

foto čerstvých štěňátek E Strakatý samet

Pět štěňat se narodilo přední polohou (po hlavě) a tři zadní polohou (po zadních nohou). Porodní hmotnost štěňat byla v rozmezí od 210 do 300 gramů, celková hmotnost vrhu činila 2,1 kg, průměrná hmotnost štěněte 26 deka.

foto čerstvých štěňátek E Strakatý samet

Dopoledne nás navštívil náš pan doktor - zvěrolékař, vyšetřil v první řadě matku a potom všechna štěňata. Celou čerstvou rodinku shledal v pořádku a mámu taky.

První týden života našich ÉČEK uběhl jako voda, štěňata rostou a Berenika baští jak nezavřená. Však také spotřeba mléka, které musí vyrobit, stále stoupá. Babička Barbucha asistuje u masáží bříšek a pečuje i o Bereniku.

Berenika a týdenní štěňátka z vrhu E Strakatý samet

týdenní štěňátka z vrhu E Strakatý samet

Berenika a týdenní štěňátka z vrhu E Strakatý samet

6. února 2010 - 14. den života

Štěňátka dobře prospívají, rostou nejen od pohledu, ale i podle váhy. Berenika je nesmírně trpělivá a něžná matka, mléka má pro své děti stále dost, malí hladovci ji tedy vůbec nešetří a vůči sobě navzájem neberou taky žádné ohledy.

Mrňousci se pozvolna proměňují z plazivců na čtyřnohá batolata, ouška mají pořád ještě zavřená, ale očička se začínají postupně otevírat.

Barbucha-babička se instalovala do pozice supervizora a všechno pečlivě kontroluje. Nezištně předává své mateřské zkušenosti a Berenika je dobrou žačkou.

štěňata E Strakatý samet - věk 13 dní

štěňata E Strakatý samet - věk 13 dní

štěňata E Strakatý samet - kojení - věk 13 dní

štěňata E Strakatý samet - kojení - věk 13 dní

štěňata E Strakatý samet - kojení - věk 13 dní

11. února 2010 - 19. den života

V uplynulých dnech štěňata opět znatelně povyrostla a vyspěla, čumáčky se jim trošičku protáhly a začínají zkoumat okolí nejen čichem, ale i zrakem. Středem jejich světa je stále ještě máma s mléčným barem.

Na kožíšcích přibývá tečkování černé a na původně bílých tlapkách apartní žluté.

Máme poprvé odčerveno, naštěstí se žádné žížalky neobjevily.

Trošku křiku se vyskytlo u první manikúry, bylo těch drápků dohromady 144 a vypadaly jako maličké papouščí zobáčky. To si teď Berenika oddychne, že jí ti malí trapiči nebudou drásat cecíky. I když je to jen na chvilku, drápky zase brzy vyrostou a přidají se k nim navíc pěkně ostré zoubky.

štěňata E Strakatý samet - kojení - 19. den věku

štěňata E Strakatý samet - kojení - 19. den věku

štěňata E Strakatý samet - 19. den věku

štěňata E Strakatý samet - 19. den věku

štěňata E Strakatý samet - 19. den věku

19. února 2010

Z plemenné knihy jsme obdrželi pro štěňata zápisová čísla (1144 - 1151), která jim budou za 3 týdny vytetována do oušek.

21. února 2010 - věk štěňat 4 týdny

Většina štěňat už má své budoucí majitele. Pejsci jsou zadaní všichni, z fenek je dosud volná Elektra a Erena.

čtyřtýdenní štěňata E Strakatý samet

čtyřtýdenní štěňata E Strakatý samet

čtyřtýdenní EDINA Strakatý samet

čtyřtýdenní EDINA a ELEKTRA Strakatý samet

čtyřtýdenní EDINA a ELEKTRA Strakatý samet

čtyřtýdenní EVALD Strakatý samet

čtyřtýdenní EBONIT Strakatý samet

matka štěňat BERENIKA Strakatý samet

Štěňata si začala zvykat na jinou stravu než mateřské mléko a konkurence sourozenců jim při krmení velmi prospívala.

krmení - štěňata E Strakatý samet

10. března 2010 proběhlo tetování a první očkování.

štěňata E Strakatý samet

Svého budoucího majitele poprvé uviděla Elektra.

Podle výrazu na fotografii se jí zřejmě velice líbil.

ELEKTRA Strakatý samet

11. března 2010

Poslední volné štěně - fenka Erena - se přesunulo do kategorie "zadáno".

ERENA a ELVÍRA Strakatý samet

Koncem března se štěňata přemístí k novým majitelům. Většina zůstane v Praze a blízkém okolí, Elvíra a Erena budou sice kousek dál, ale určitě je obě navštívíme. (S Elvírou to nakonec dopadlo úplně jinak a skončila zpátky u nás doma.)

Zatím se budou vzdělávat pod máminým dohledem a my to snad všechno také vydržíme.

ESKYMO Strakatý samet s mámou BERENIKOU

ESKYMO Strakatý samet s mámou BERENIKOU

EBONIT a ELEKTRA Strakatý samet

Naštěstí existuje únava a spánek. To si pak člověk může v klidu dát kafe, aby načerpal sílu do dalšího kola.

vrh E Strakatý samet

vrh E Strakatý samet

vrh E Strakatý samet

vrh E Strakatý samet

vrh E Strakatý samet

vrh E Strakatý samet


Než nás štěňata začala v poslední březnové dekádě opouštět, pokusila jsem se je naposledy společně vyfotit u přepážky v jejich pokojíčku. Bohužel se mi tentokrát fotky vůbec nepovedly. Snad jen ty následující dvě jsou trošku ke koukání:

vrh E Strakatý samet

vrh E Strakatý samet


Kdy od nás odcházeli:

Skončilo krásné a současně náročné období, péči o štěňata převzali na svá bedra noví majitelé. Všem lidem i strakáčkům přejeme šťastné a spokojené soužití, pevné zdraví a hodně trpělivosti při výchově.

náhled - rodokmen štěňat z vrhu E Strakatý sametrodokmen

vstupní strana webové prezentace chovatelské stanice Strakatý samet

©Publikování nebo šíření obsahu tohoto webu je bez výslovného souhlasu majitelky CHS Strakatý samet zakázáno.

NAVRCHOLU.cz