POVÍDÁNÍ O VRHU F

Sotva jsme si trošinku odpočinuli od štěňat z předešlého vrhu E, začala v prvních květnových dnech roku 2010 hárat BATISTUTA Strakatý samet. Sbalila si čemodan a z Horních Počernic (Praha 9) se na čas přestěhovala k nám do Strašnic (Praha 10). Tady se narodila a jsou tu podmínky pro odchov štěňat. Také po administrativní stránce bylo všechno připraveno pro další strakatý sametový vrh, zbývalo jen se rozhodnout, za kterým z možných ženichů s ní pojedeme. Na tom, že nakonec bylo všechno jinak, má zásluhu Matka Příroda. Oblast Beskyd, kde žije původně vybraný pes, zasáhly povodně natolik, že se lidé ani nedostali do práce. Další vývoj počasí byl nevyzpytatelný, místní silnice nesjízdné, pod vodou. A Batinka byla právě v nejlepších dnech. Naštěstí byl k dosažení poradce chovu a souhlasil se změnou krycího psa. Paní Kardová, majitelka nově vyvoleného plemeníka, nám v této prekérní situaci rovněž vyšla vstříc. Problém byl vyřešen. Oběma za jejich přístup děkujeme!

V pondělí 17. května 2010 jsme Batinku odvezli k ASKOVI Velký dar. Již na nás čekal u branky na zahradu, nevěsta se mu velice zamlouvala, mohl na ní oči nechat. Batinka také nedělala drahoty, spojení se povedlo takřka okamžitě a bez jakékoliv lidské pomoci. Svázaní byli téměř půl hodiny. Pak jsme si je spolu také zvěčnili.

ASKO Velký dar a BATISTUTA Strakatý samet, rodiče vrhu F Strakatý samet

ASKO Velký dar a BATISTUTA Strakatý samet, rodiče vrhu F Strakatý samet

ASKO Velký dar a BATISTUTA Strakatý samet, rodiče vrhu F Strakatý samet

Jelikož máme početnější strakatou smečku, byly s námi i obě naše další feny Barbucha s Berenikou a vystupovaly v roli svatebčanů. Tolik strakáčů pohromadě ještě na Kardovic zahradě nikdy nebylo.

ASKO Velký dar, BATISTUTA Strakatý samet, BERENIKA Strakatý samet a BARBUCHA Tyrkys, samí čeští strakatí psi

Všichni zúčastnění nyní museli vyčkat, co nám ukáže ultrazvuk. Věřili jsme, že nějací strakáčci budou a současně jsme doufali v rozumný počet. Příroda nás vyslyšela, protože 10. června 2010 nám pan doktor na veterině sdělil: gravidita potvrzena, čtyři štěňata s jistotou, možná pět. Díkybohu!

Opět jsme z garáže přinesli porodní bednu, aby si na ni Batinka včas začala zvykat. Frekvence krmení i druh krmiva se přizpůsobily budoucí matce. Jinak všechno zůstalo v zaběhnutých kolejích včetně procházek především v Hostivařském lesoparku, důvěrně zvaném Hostík nebo lesáč. Vyrobila jsem si improvizované trojvodítko, ale holky stejně většinou chodily volně.

česká strakatá parafráze na ruskou trojku, jen zapřáhnout... Hyjééé...

V té době jsme ještě netušili, že budeme potřebovat ne troj... nýbrž čtyřvodítko! Návrat Elvíry nám poněkud zkomplikoval plány, nicméně díky přístupu všech tří dospělých stračenek k novému přírůstku nedošlo k žádné kolizi. O Elvíře je psáno na jiném místě (Aktuality - Novinky 2010, 28. června).

Datum porodu vycházelo na období mezi 15. až 20. červencem 2010. V poslední třetině březosti se Batinka pěkně zakulatila a občas trávila klidné chvilky v porodnici. Kolem struků jí vypadala srst, začala o sebe hodně pečovat a učila se ukazovat bříško. Nastávající matka jak má být.

BATISTUTA Strakatý samet prověřuje porodnici

Jen ta tropická vedra kdyby nebyla! Pár dní jsme sice všichni strávili na chatě, kde je mnohem snesitelnější klima než v Praze, ale na poslední týden před porodem jsme se museli vrátit do civilizace. Naštěstí o víkendu, kdy jsme porod očekávali, se ochladilo, což bylo pro rodičku příjemnější.

BATISTUTA Strakatý samet porodila v neděli 18. července 2010 své první potomky - 2 pejsky a 2 fenky.
Vrh F Strakatý samet byl na světě.

pětidenní štěňata z vrhu F Strakatý samet

pětidenní štěňata z vrhu F Strakatý samet

Štěňátka dobře prospívala, vyvíjela se a rostla. Batinka byla vzorná, pečlivá a trpělivá matka. Pro své děti měla stále připravený plný bar s dvojnásobným počtem cecíků, než bylo tentokrát potřeba. Štěníci vždycky vybírali, z kterého teče nejlepší mlíčko. Obvykle to byl ten, z něhož právě nasával kolega vedle.

Oběma fenkám se začala kadeřit srst na uších, což je signál dlouhosrstosti. Tím se také potvrdila vloha pro dlouhou srst u jejich matky. Že stejnou vlohou disponuje otec ASKO, bylo známo od jeho předchozích potomků. Jak je to s dědičností krátké a dlouhé srsti jsem vysvětlila v povídání o vrhu D

Ve čtyřech týdnech měla štěňata již své budoucí majitele, kteří ovšem ještě museli další 4 týdny počkat, než si vybrané strakaté mimino budou moci odnést domů. Pokud jim čas dovolil, jezdili alespoň svého nastávajícího člena rodiny navštěvovat a pozorovat, co se od posledně naučil a o kolik vyrostl.

FELÍNA a FORTUNA Strakatý samet, štěňata českého strakatého psa
FERYN Strakatý samet, štěně českého strakatého psaFERYN Strakatý samet, štěně českého strakatého psa
FORTUNA Strakatý samet, štěně českého strakatého psa

FRANCIN Strakatý samet, štěně českého strakatého psaFRANCIN Strakatý samet, štěně českého strakatého psa
vrh F Strakatý samet - štěňata českého strakatého psa

Od 28. dne věku chlupáčci začali konzumovat také pevnou stravu. Zpočátku měli víc pokrmu na tlapkách než v bříškách, ale brzy přišli na to, že je lepší stát při jídle mimo misku. S vodou to bylo horší, Fortuně vydrželo hodně dlouho mýt si nohy a přitom pít. Opravdu netuším, co jí na tom tak chutnalo. 

Pravidelně k nám na kontroly docházel pan doktor - veterinář, ale kromě odčervení a zpočátku i stříhání drápků vlastně neměl, díkybohu, nic zásadního na práci. 

Prvního září začal dětem nový školní rok a u nás se tetovalo a očkovalo. Zápisová čísla dorazila z plemenné knihy tentokrát až na poslední chvíli den před. Zato jsou docela pěkná:

vrh F Strakatý samet - štěňata českého strakatého psa

FERYN a FRANCIN Strakatý samet, štěňata českého strakatého psaFELÍNA Strakatý samet, štěně českého strakatého psa
FORTUNA Strakatý samet, štěně českého strakatého psa

Během zbývajících dvou týdnů pobytu v rodném hnízdě se štěňata velice zdokonalila ve vykonávání potřeby na záchůdku. Před odchodem do nových domovů už nebyly na podlaze téměř žádné loužičky ani bobečky. Úspěšnost bych odhadla na zhruba 90 procent. Šikulky!

Celková hmotnost vrhu čerstvě narozených štěňátek činila 1075 gramů a během osmi týdnů vzrostla více než čtrnáctkrát na 15,5 kg.

BATISTUTA Strakatý samet, matka vrhu F - český strakatý pes

Jako první nás opustil ten, který se i první narodil - FERYN. Odjel v pátek 10. září 2010. Ještě předtím se zpátky domů do Horních Počernic vrátila BATISTUTA

V sobotu 11. září 2010 dopoledne si přijeli pro FORTUNU a odpoledne ji následovala FELÍNA.

Do nedělního rána 12. září 2010 u nás zůstal FRANCIN.

Jaké to bylo tentokrát? Snad nejnáročnější ze všech dosavadních odchovů. Mít doma v paneláku 3 dospělé feny plus jednu neplánovanou a nesocializovanou dorostenku a k tomu 4 štěňata... Vstávalo se v pět a spát se nešlo dřív než v jedenáct s přestávkou tak ve dvě ráno, kdy se muselo dojít ven s Batinkou a Elvírou. Naštěstí se ani tentokrát nevyskytly žádné zdravotní komplikace (ťuky, ťuky na dřevo...). Ale byl to krásný a silný zážitek, na který budeme rádi vzpomínat.

Děkuji všem přátelům, kteří nás přišli navštívit a přitom si pohrát a pomazlit se s malými strakáčaty. Děkuji všem členům rodiny za i tu sebemenší pomoc třeba s provětráním velkých holek. Ani zásobování, které měl na starosti můj manžel, po celou dobu nezaskřípalo, díky!

Průkazy původu vystavila plemenná kniha 12. října 2010.

náhled - rodokmen štěňat z vrhu F Strakatý sametrodokmen

V období od 17. do 26. října 2010 jsme postupně navštívili štěňata z tohoto vrhu. Jejich majitelům děkujeme za pohostinnost, vinšujeme spokojenost se strakáčkem, hodně zdraví všem a mnoho společných a radostných let. Na shledanou na některé budoucí výstavě psů nebo při nějaké jiné příležitosti!

FERYN Strakatý samet - český strakatý pes

česští strakatí psi FRANCIN a ELVÍRA , oba z CHS Strakatý samet

FRANCIN Strakatý samet - český strakatý pes

FELÍNA Strakatý samet - český strakatý pesFELÍNA Strakatý samet - český strakatý pes

FORTUNA Strakatý samet - český strakatý pes

FORTUNA Strakatý samet - český strakatý pesFORTUNA Strakatý samet - český strakatý pes

vstupní strana webové prezentace chovatelské stanice Strakatý samet

©Publikování nebo šíření obsahu tohoto webu je bez výslovného souhlasu majitelky CHS Strakatý samet zakázáno.

NAVRCHOLU.cz